teisipäev, 27. detsember 2016

6.a ja 7. klass: kirjandus ja kunst - etenduse “Võlur Oz” põhjal teatrikunstniku tööga tutvumine


Õpilased külastasid Viljandis Ugala teatri etendust. Ülesande said nad selle põhjal nii eesti keeles kui ka kunstis.
Õpilased tutvusid töölehe abil eelnevalt teatrikunstniku mõiste ja lühidalt tema tööga teoreetiliselt. Seejärel peale etendust analüüsiti läbi erinevat aspektide etendust “Võlur Oz”.

teisipäev, 20. detsember 2016

6. klass II veerand: Vana-Egiptus

II veerandil oli 6. klassidel ajaloos teemaks Vana-Egiptus. Ajaloos uurisid õpilased Egiptust ja koostasid rühmatööna turismireisikavad. Lõplik esitlus reisidest toimus plakatite abil.
Kunstis oli õpilastel 4 nädalat aega iseseisvalt rühmades planeerida ja teostada enda valitud töid Vana-Egiptuse teemal.


  1. nädala kunstitunnis toimus rühmades ajurünnak: kirjutage 5 minuti jooksul nii palju märksõnu, kui te teate Vana-Egiptuse kohta. (Tublimad rühmad oskasid nimetada üle 20 märksõna!)
Järgnevalt tutvusid õpilased egiptuse poosidega seinamaalidel ja skulptuuris. Õpetaja luges ette pooside kirjelduse ja õpilased, kes hoidsid silmi kinni, üritasid võtta kirjeldatud poosi. Kui silmad avati, siis oli põnev võrrelda, kes on samas poosis ja kellel on vasak-parem segi läinud vms.
Tund jätkus kunstiteoste analüüsiga: õpilased vaatlesid, kuidas kujutati jumalaid ja lihtrahvast; milliseid töid tehti ja mida kujutati kunstiteostel jne.
Õpilased katsetasid erinevaid interaktiivseid keskkondi, mis teisendavad teksti  hieroglüüfidesse. Enda nime nägemine hieroglüüfides tekitas palju elevust.
Moodustusid 3liikmelised rühmad ja iga rühm uuris teemale vastavaid raamatuid. Samuti jagas õpetaja iga rühmaga Google Drive`i kausta, kus oli veel lisamaterjali.
Õpilased täitsid planeerimisega seotud töölehe: valiti 3 teemat, mida teostama hakatakse; valiti materjalid; pandi paika ajaraamistik ja vastutajad.


2.- 4. nädalal teostati valitud töid vastavalt rühma kokkulepetele.


Veerandi viimasel teisipäeval tutvustasid 6. klassi õpilased 1. klassidele näituse abil Vana-Egiptust. Üheskoos pandi kokku ka temaatilisi puslesid.
6.a klass aitas lisaks 1. klassil harjutada lugemist.


Esitluse päevale aitasid kaasa õpetajad Seoriin, Liina, Piret L ja Kristo. Suur tänu teile abi eest!





7. klass: ajalugu ja kunst - araabia ehk islami kultuur

Selle teemaga tutvuti läbi kunstikriitika ülesande. Iga õpilane sai erineva kunstiteose näite (nt seinapaneel, nõu, mošee, kangas, miniatuurmaal jne) foto või video kujul. Lähtuvalt ingliskeelsest juhendist õpilased analüüsisid erinevaid näiteid.
Järgmisel aastal on plaanis võtta juurde 1 tund kunstis, et jõuaks ka mõne praktilise kunstiteose (nt muster) luua.

teisipäev, 13. detsember 2016

7. klass: ajalugu ja kunst - Muinasaja maakondade ja Liivimaa põrandapusled

Selleks, et õpilastele jääks hästi meelde kaardid, millega ajaloos tegeletakse, siis õpilased, kes said 3D printimise ja hiie maalimisega kiiresti valmis, jõudsid meisterdada põrandapusled.
Kaart kopeeriti suurtele plakatipaberitele projektori abil. Õpilased katsid guaššvärvide ja markerite abil erinevad alad kaardil ja lõikasid pusletükid välja. Puslesid üritakse kokku panna 2. klassiga näitustepäeval. Edaspidi jäävad pusled näitvahenditeks ajalootundi.

5. klassid II veerand: kunst ja loodusõpetus

Loodusõpetuses on teemaks toiduahelad. Seetõttu tuli õpetaja Kadril idee, et kunstis võiks õpilased joonistada erinevaid taimi ja loomi, et nende abil loodusõpetuses koostada erinevaid toiduahelaid. Õpetaja Kerttule idee meeldis ja nii asuti arutama, mida oleks vaja täpselt teha.
Õpetaja Kadri koostatud nimekirjas oli ligi 60 erinevat taime- ja loomaliiki. Iga laps sai valida nimekirjast 1 liigi, mida ta soovis joonistada. Peaaegu kõik õpilased jõudsid hiljem valida ka veel teise liigi.
Õpilased otsisid abistavaid fotosid raamatutest, nutitelefonidest või sülearvutitest.
Loodusõpetuses koostavad õpilased enda joonistatud piltide abil toiduahelaid ja seavad need näituseks koridori.
Tulemused on siin:





teisipäev, 29. november 2016

II veerand 7. klass: ajalugu ja kunst - 3D printimine - keskaegse linna pitser

Sellel korral olid kõik tööjuhendid ja abimaterjalid õpilastele kirjalikud, sest iga paar alustas tööga erineval ajal, kuna neil kulus hiie maalimiseks väga erinevalt aega. Iga õpilasega sai jagatud Google Drive`is esitlust, kus ta leidis tööjuhised, abistavad videoklipid ja arvutiõpetaja Aivi nõuanded Tinkercadi kasutamiseks.

Õpilased tutvusid esmalt töölehe abil Eesti keskaegsete linnade pitseritega. See oli paras mõistamisülesanne, kuid see oli õpilastele väljakutsuv ja kasutama pidi mitmeid erinevaid oskuseid ning teadmisi. Selle ülesande põhjal selgitati välja pitseri kujundamise põhitõed (kus ja kuidas asus tekst; mida kujutati; kus asus pilt; mis keelt kasutati jms).
Õpilased võtsid loosi ja nii sai iga paar ühe Eesti keskaegse linna, mille kohta ta pidi uurima vajadusel lisainfot ja kujundama tänapäevase pitseri sellele linnale kasutades Tinkercadi programmi.
Tööd saadeti õpetajale e-mailile ja seejärel juba liikusid need edasi arvutiklassi, et need 3D printeriga välja printida. Pitsereid katsetakse koos 2. klassiga näitusepäeval. Sellel päeval saavad ka 7. klassi õpilased lõplikult teada, kas nende pitseri tekst jääb paberile õiget pidi või hoopis peegelpildis. Samuti saadakse teada kas kõik kujutised saavad paberile kantud või mõni oli teistest siiski kõrgem ja jätab ainsana jälje.
Ülesanne võttis aega umbes 2x45 minutit, kuid mõnel rühmal kulus ka mitu tundi rohkem.
Töö lõpetas tagasisidelehe täitmine.





5.klassid II veerand: kunst, eesti keel ja inglise keel. PILTSÕNASTIKUD

Eesti keeles oli 5.b klassil õppimisel sõnastike teema. Seetõttu tuli õpetaja Kirsil ja õpetaja Kerttul mõte, et kunstis võiks joonistada piltsõnastikke. Selleks, et õpilased saaksid harjutada sõnastike kasutamist, siis palusime õpetaja Terjel ja õpetaja Jaanikal koostada nimekiri järgmistel veeranditel õppimisele tulevatest sõnadest inglise keeles, mida õpilased veel ei tea.


Ülesanne õpilastele sai paaristööks järgnev:
Ained: eesti keel (sõnastik), kunst (joonistamine), inglise keel (sõnavara)
Ülesanne:
Uuri piltsõnastikke:
  • Mis on neil ühist?
  • Millised on piltsõnastiku elemendid? (Millistest osadest koosneb?)
  • Kes on tavaliselt piltsõnastike sihtrühm? Miks?
Kujundage paaristööna 1 piltsõnastiku lehekülg:
  • tõlkige kõik võõrkeelsed sõnad sõnaraamatu abil;
  • tehke plaan, kuidas sõnu kujutate arvestades piltsõnastikule iseloomulikke elemente;
  • arvestage, et teil on aega 2x45min;
  • vahenditeks on A3 paber, harilik pliiats/vildikad/värvipliiatsid/geelpliiatsid;
  • jagage paarilisega ülesanded (mõlemad peavad võrdselt panustama ja vastutama)
Täitke tagasiside vorm ja pange see enda kiirköitja vahele.
Teemad paaridele loosi teel:
Objects at home: cupboard, bookcase, wardrobe, chest of drawers, armchair, balcony
Geographical features: desert, falls, forest, lake, mountains, river, valley, sea, ocean, pole, path
Characteristics: arrogant, unfriendly, patient, impatient, helpful, ambitious, shy, modest
Characteristics:  creative, generous, serious, peaceful, mean, aggressive, outgoing
Sports: tv reporter, trainer, referee, supporter, captain, loser, finalist, champion
Sports: sponsor, manager, athletics, rugby, skiing, cycling,
Sports: stadium, pitch, race, court, competition, team, match, table tennis
Buildings: detached house, semidetached house, mansion, stately home, terraced house, flat/apartment,
Buildings: bungalow, boathouse, igloo, wigwam, hut, tepee
Buildings: cathedral, skyscraper, office building, summer cottage, detached house, semidetached house